شنبه, 31 فروردين 1398
در آئین دیدار نوروزی رئیس دانشگاه زابل با کارکنان و اعضای هیئت‌علمی دانشگاه مطرح شد:
تمركز بر كارآفرینی، ماموریت گرا ساختن دانشگاه و ارائه طرح جامع و عالمانه برای برون رفت از فقر و تولید ثروت، در زمره اصلی ترین هدف گذاری های دانشگاه زابل در سال 97
 ۱۳۹۷/۰۱/۲۰ 

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

 

به گزارش روابط عمومی:

دکتر موسی بهلولی رئیس دانشگاه زابل با حضور در مرکز همایش‌های بین‌المللی حضرت آیت ا... هاشمی رفسنجانی، با کارکنان و اعضای هیئت‌علمی دانشگاه زابل دیدار نمود. وی در این دیدار، ضمن شادباش فرارسیدن سال جدید، با مهم توصیف کردن نام‌گذاری سال 97 از سوی مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) تحت عنوان «حمایت از کالای ایرانی»، تحقق شعار سال را منوط به همدلی، خودبسندگی، برنامه‌ریزی و واکاوی زیرساخت‌ها و توانمندی‌های بومی از سوی تمامی دانشگاه‌ها، نهادها و دستگاه‌های اجرایی کشور دانست.

رئیس دانشگاه در آستانه روز ملی فناوری هسته‌ای، به روان پاک تمامی شهدا به‌ویژه شهیدان دانشمند هسته‌ای ایران درود فرستاد و فعالیت‌های خستگی‌ناپذیر تمامی تلاشگران این عرصه که جدّ و جهد خود را بر بومی ساختن علم نهاده‌اند و قدرت‌های استکباری را به‌پای میز مذاکره کشانده‌اند؛ را ستود. وی از موسم روح‌افزای بهار به‌مثابه‌ی تلنگری بر روان‌ها و اندیشه‌های خفته یادکرد تا بندیانِ جهان خاکی به یادآورند که هر آغازی را پایان و فرجامی است و زندگانی هنگامی شایسته زیستن است که دنیا را سخت نگیریم و از دعواها، بسته اندیشی ها، تهمت‌ها و تخریب‌ها پرهیز کنیم.

دکتر بهلولی از گسترش و عادی شدنِ مسائلی همچون دروغ، فساد و ریاکاری در جامعه به‌عنوان واقعیت‌های تلخ فرهنگی یادکرد و از مهم‌ترین رسالت‌های دانشگاه‌ها به تربیت نیروهای متخصص و اخلاق مدار، شناسایی معضلات و آفت‌های فرهنگی و اخلاقی جامعه و ارائه راهکار برای مبارزه با آن‌ها اشاره کرد. وی در ادامه، با اشاره به تنگناهای گسترده مالی در سال 96، با برشمردن تمامی صعب و سخت‌هایی که دانشگاه زابل در مسیر پرداخت به‌موقع حقوق کارکنان و اعضای هیئت‌علمی خود با آن‌ها روبرو بوده است؛ تلاش مجدانه مدیران ارشد وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به ویژه وزیر محترم علوم و نیز مسئولین دانشگاه برای پرداخت معوقات و مطالبات کارکنان و اعضای هیئت‌علمی در پایان سال گذشته را گامی بسیار ارزشمند برشمرد و از افزایش 18/5 درصدی بودجه جاری در سال 97 خبر داد.

رئیس دانشگاه زابل در بخش ابتدایی سخنان خود، به مروری بر فعالیت ها و دستاوردهای حوزه های مختلف دانشگاه در سال گذشته پرداخت و در این میان توقف جذب بی رویه هیئت‌علمی از طریق فراخوان، تلاش برای رفع نابسامانی‌های پیشین و اختصاص ردیف استخدامی به آن دسته از اعضای هیئت‌علمی که با دانشگاه همکاری داشته‌اند را در زمره اقدامات اثرگذار دانشگاه زابل برای گذر از نابه سامانی‌های مالی به شمار آورد و برقراری روند شفاف و روشن در هیئت ممیزه و هیئت جذب دانشگاه را یکی از عوامل اصلی در کاهش دل‌مشغولی‌های اعضای هیئت‌علمی دانست. وی تغییر وضعیت استخدامی 45 نفر از کارکنان قراردادی دانشگاه به پیمانی، کسب ردیف بودجه مستقل اعتباری برای دو پژوهشکده تالاب بین‌المللی هامون و دام های خاص، افتتاح دو پروژه عمرانی در سال گذشته و وجود دو پروژه آماده افتتاح دیگر و نیز صرفه‌جویی‌های مالی ناشی از اصلاح قراردادها را  از دیگر دستاوردهای دانشگاه زابل در حوزه اداری و مالی در سال 96 خواند.

وی پیاده‌سازی و اجرای سیاست‌های تشویقی در حمایت از پژوهشگران، بهینه‌سازی زیرساخت‌ها، دو برابر کردن پهنای باند اینترنت، فراهم ساختن دسترسی پژوهشگران و اساتید به 26 پایگاه اطلاعات علمی و برقراری و افزایش پرداخت پژوهانه به اساتید را ازجمله فعالیت‌های دانشگاه زابل در تامین زیرساخت ها و بسترهای لازم در حوزه پژوهش برشمرد که منجر به رشد چشمگیر کمی و کیفی تولیدات علمی و تدوین مقالات بین‌المللی توسط پژوهشگران، انتشار مقالات اعضای هیئت‌علمی دانشگاه در زیرگروه نشریه Nature، مبادلات علمی با 28 کشور جهان و اخذ مجوز و تأسیس اولین شرکت دانش‌بنیان در دانشگاه و منطقه سیستان شده است. وی تلاش برای اخذ مجوز از وزارت علوم جهت راه‌اندازی چندین رشته جدید و کارآمد در دانشگاه زابل، حرکت در چارچوب شعار کارآفرینی با ارائه واحد درسی کارآفرینی و بسترسازی جهت آماده‌سازی فارغ‌التحصیلان برای ورود به عرصه اشتغال را نیز ازجمله سیاست‌گذاری‌های دانشگاه زابل درزمینهٔ آموزشی برشمرد.

رئیس دانشگاه زابل با اشاره به استقبال بی‌نظیر مردم از مجتمع بقیه ا... الاعظم (عج) و بازدید بیش از نیم میلیون نفر از این مجموعه در ایام نوروز، اقدامات دانشگاه در ارائه خدمت رسانی مطلوب و شایسته به مردم همچون ساخت دریاچه مصنوعی هامونک، بهبود کیفیت سیمای محیط و فضاسازی های انجام شده همچون ساخت آبشار مصنوعی و طراحی اِلمان های نوروزی را از جمله عوامل تاثیرگذار در این استقبال گسترده عنوان کرد و آن را مایه افتخار دانشگاه زابل دانست.

دکتر موسی بهلولی رئیس دانشگاه زابل در بخش دوم سخنان خویش، به بیان برنامه‌های آینده و هدف‌گذاری‌های دانشگاه برای سال 97 پرداخت و در این رابطه به تلاش‌های صورت گرفته برای مأموریت گرا ساختن دانشگاه با تکیه‌بر توانمندی‌ها و پتانسیل‌های محلی همچون کشاورزی، دامداری، انرژی‌های تجدید پذیر و مرز باهدف تأثیرگذاری علمی و ایجاد تحول اشاره کرد. وی با اشاره به تصویب سند راهبردی 10 ساله دانشگاه، تمرکز بر پتانسیل‌های منطقه برای جهت‌دهی به مطالعات پژوهشگران و تشکیل هسته‌های پژوهشی در حوزه‌های مختلف همچون زیتون، گیاهان دارویی، شتر، شترمرغ، تغییر اقلیم و مرز را زمینه‌ساز شکل‌گیری پژوهشکده‌ها و مراکز تحقیقاتی در این عرصه‌ها دانست و بر  مشارکت تخصصی اعضای هیئت‌علمی جهت فعالیت در هسته‌های پژوهشی ذکرشده و جهت‌دهی پایان‌نامه‌های دانشجویی تأکید نمود.

رئیس دانشگاه زابل پیاده‌سازی تحولات محتوایی در رسالت‌ها و عملکردهای دانشگاه با تمرکز بر مقوله کارآفرینی و ارائه خدمات، محصولات و راهکارهای نوین برای رفع معضل بیکاری را از مهم‌ترین مواردی که در سال 97 در دستور کار مسئولین دانشگاه قرارگرفته است عنوان کرد و در این میان به تلاش برای الگوسازی جهت توسعه گیاهان دارویی و برپایی صنایع تبدیلی وابسته به آن اشاره نمود و سیاست‌های کارآفرینانه جهت تغییر در ارزش‌های اجتماعی و بسترسازی برای حضور گسترده و فعال مردم در بهره‌برداری از توانمندی‌های محلی را زمینه‌ساز حرکت جمعی به‌سوی پیشرفت و اشتغال خواند.

وی در پایان، پایش علمی منطقه جهت شناسایی پتانسیل‌ها و توانمندی‌های کارآمد، چاره‌اندیشی برای رصد و رفع مشکلات مردم در حوزه اشتغال و تهیه طرح جامع و الگوی مطالعاتی عالمانه برای برون‌رفت از فقر و تولید ثروت برای مردم با هدف آگاه سازی دولتمردان و ارائه به سازمان‌ها و نهادهای اجرایی را ازجمله برنامه های اصلی دانشگاه زابل در سال پیش رو برشمرد و حرکت به سمت بین‌المللی شدن دانشگاه با بهره‌گیری از تجارب مشترک پژوهشگران دیگر کشورها را لازمه رونق علمی و فرهنگی دانست و تمرکز و توجه بر پیشرفت و آبادانی این منطقه را، یک مطالبه مهم امنیتی توصیف کرد.

 

پیش از سخنان رئیس دانشگاه، حجه الاسلام میری قلعه‌نو مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در سخنانی ضمن تبریک سال نو و گرامیداشت روز ملی فناوری هسته‌ای، کارکنان و اساتید دانشگاه را به‌عنوان نیروهای کارآمد جامعه توصیف کرد که با تلاش برای پرورش دانشجویانی متخصص و متعهد به وظیفه دینی و اخلاقی خود در قبال جامعه عمل می‌نمایند. وی با تأکید بر لزوم شناخت جایگاه کنونی کشور در سیر تاریخ، آداب و احکام اسلام را به دو بخش امضایی و تأسیسی تقسیم کرد که بر اساس این تقسیم‌بندی، سنت‌ها و مقرراتی که پیش از اسلام وجود داشته و شارع اسلام نیز آن‌ها را پذیرفته احکام امضایی و احکامی که پیش از اسلام وجود نداشته و شارع برای نخستین بار آن‌ها را وضع کرده حکم تأسیسی نامیده می‌شوند. وی صله‌رحم که در هنگام برگزاری عید باستانی نوروز صورت می‌پذیرد و اسلام نیز بر آن صحه می‌گذارد را در زمره آداب امضایی و حجاب اسلامی را در زمره آداب تأسیسی عنوان کرد و از میهمان‌نوازی، هم‌نشینی با علما، به دیدار بزرگ‌ترها شتافتن، ساده زیستی، ادای دین و قرض، توجه به حال همسایه، عیادت مریض، تفریحات گروهی و ... به‌عنوان مقوله‌هایی که در مبحث صله‌رحم قابل‌بیان است اشاره نمود. وی در پایان سخنان خود سالی سرشار از خیروبرکت را برای جامعه دانشگاهی زابل آرزو کرد.
نمایش تعداد بازدیدها : 1237

بازگشت           چاپ چاپ         

DOURAN Portal V4.0.4.0

V4.0.4.0