يکشنبه, 30 دی 1397
برگزاری نشست علمی و هم‌اندیشی با اتحادیه انجمن‌های علوم جغرافیایی ایران با حضور دستیار و مشاور عالی مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) و رئیس اتحادیه انجمن‌های علوم جغرافیایی ایران
 ۱۳۹۷/۰۲/۰۶ 

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰


به گزارش روابط عمومی:

چهارشنبه پنجم اردیبهشت‌ماه 97 دانشگاه زابل در نشستی، میزبانِ سردار سرلشگر جناب آقای دکتر صفوی دستیار و مشاور عالی مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) و رئیس اتحادیه انجمن‌های علوم جغرافیایی ایران و هیئت همراه ایشان بود.

در این نشست سردار سرلشگر جناب آقای دکتر سید یحیی رحیم صفوی، با تشکر صمیمانه از برنامه‌ریزی شایسته‌ی دانشگاه زابل در میزبانی از سفر اتحادیه انجمن‌های علوم جغرافیایی ایران به سیستان، ضمن قابل‌توجه برشمردن ثمرات حاصل از مشاهدات میدانی از منطقه و شنیدن سخنان مسئولین و دلسوزان، هدف از این سفر را برقراری تعامل و همکاری‌های آموزشی، پژوهشی و تبادلات علمی مابین اعضای اتحادیه و دانشگاه زابل که نقش ارزشمندی را در توسعه منطقه بر دوش می‌کشد، عنوان نمود و خواستار انعقاد تفاهم‌نامه همکاری جهت تعامل و تبادل موضوعات علمی و پژوهشی به‌منظور معرفی و شناسایی دانشگاه زابل در سطح ملی گردید. وی محصول نهایی این سفر را علاوه بر انعقاد تفاهم‌نامه مشترک، نقش‌آفرینی مؤثر اتحادیه و دانشگاه زابل در تدوین جزئیات برنامه ششم استان با همفکری و همگامی فرماندار و مسئولین اجرایی 5 شهرستان سیستان و امکان‌سنجی زمینه‌های حضور و تأثیرگذاری این اتحادیه برای کمک به مردم منطقه عنوان نمود و ضمن اشاره به روحیه مردم یاری و مردم واری حاکم بر اتحادیه انجمن‌های جغرافیایی ایران، بر برقراری نشست‌های سالیانه با محوریت بررسی مشکلات مردم و منطقه تأکید کرد.

دستیار و مشاور عالی‌مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) ضمن اشاره به لزوم راه‌اندازی محور ترانزیت و خط راه‌آهن چابهار به میلک، راه توسعه سیستان و بلوچستان را از جنوب به شمال دانست و تأکید کرد که راه‌های پیشرفت و توسعه استان باید به‌صورت یک کل و با نگاهی ملی موردمطالعه قرار گیرد. وی ضمن تأکید بر علاقه‌مندی و عنایت ویژه مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) به استان سیستان و بلوچستان، عنوان داشت که اتحادیه نیز با حمایت علمی از مسئولین اجرایی استان و تلاش برای تأثیرگذاری بر سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، جهت کمک به برون‌رفت از معضلات کنونی منطقه گام برمی‌دارد. دکتر صفوی ضمن پاسداشت یاد و خاطره تمامی شهیدان سرافراز انقلاب اسلامی به‌ویژه شهید میرحسینی، از او به‌عنوان رستم سیستان و قهرمان فاتح فاو یادکرد و امنیت کشور در طول 8 سال دفاع مقدس را مرهون ازجان‌گذشتگی رزمندگان سلحشوری همچون او و هم‌رزمان غیرتمندش دانست و ابراز امیدواری کرد که مسئولین کشور از این بستر ارزشمندِ امنیت که به بهای خون پاک هزاران هزار شهید سلحشور به‌دست‌آمده است؛ برای تأمین رفاه و آسایش و پیشرفت مردم، این ولی‌نعمتان انقلاب، بهره ببرند.

وی در پایان ضمن سپاسگزاری از اقدامات مؤثر دانشگاه زابل به جهت ارائه خدمات و پشتیبانی برای کمک به رفع مشکلات معیشتی مردم، پروژه‌های در دست اقدام دانشگاه زابل همچون نهالستان زیتون و پرورش شترمرغ را بسیار کاربردی و مؤثر برشمرد و از آن‌ها به‌عنوان الگویی شایسته برای سایر دانشگاه‌های کشور یادکرد و فرصت خدمتگزاری بیش‌ازپیش به مردم را از درگاه حضرت ولی‌عصر(عج) آرزو نمود.

 در ابتدای این نشست، دکتر موسی بهلولی رئیس دانشگاه زابل ضمن عرض خیرمقدم به حضور میهمانان ارجمند، افتخار میزبانی از این بزرگان را فرصتی مغتنم برای بهره‌مندی از درّ شاهوارِ دانش و تجربه آنان دانست و در بیانی مختصر به معرفی دانشگاه زابل پرداخت. وی با اشاره به اینکه دانشگاه زابل دارای 8 دانشکده، 4 پژوهشکده، 400 عضو هیئت‌علمی و حدود 10 هزار دانشجو در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری تخصصی می‌باشد؛ از آن به‌عنوان پتانسیل عظیمی برای ایجاد تحول در منطقه یادکرد که در جهت تحقق رسالت جهانی خود یعنی گسترش مرزهای علم، اقدامات مؤثری ازجمله چاپ چندین مقاله در نشریات زیرگروه Nature، بهره مندی از حضور یکی از صد سرآمد علمی کشور در این دانشگاه و انجام حدود 60 پروژه تحقیقاتی با پژوهشگران 27 کشور جهان انجام داده است.

وی با اشاره به رسالت محلی دانشگاه که همان رصد و پایش علمی پروژه‌های در حال انجام در منطقه می‌باشد، بر هدفگذاری دانشگاه جهت حل معضلات منطقه ای تاکید و در این راستا به اقدامات مؤثری ازجمله پروژه‌های زیتون، گیاهان دارویی، شترمرغ، هامونک و ... اشاره نمود. وی ابراز امیدواری کرد که به مدد حضور مغتنم میهمانان گران‌مایه، که از سرمایه‌های ارزشمند علمی در دانشگاه‌های بزرگ کشور هستند؛ بتوان برای انجام طرح‌های پژوهشی مشترک، برگزاری کنفرانس‌های علمی مشترک به‌منظور شناخت و معرفی مشکلات و ارائه راهکار جهت برون‌رفت از آن‌ها و جلسات مشترک سالیانه گام برداشت و از پتانسیل عظیم اما مهجور و به‌درستی شناخته‌نشده دانشگاه زابل برای عبور از معضلاتی که این گستره تاریخی با آن روبروست استفاده نمود.

حجه الاسلام والمسلمین کیخا امام‌جمعه محترم شهرستان زابل نیز ضمن اهدای درود و عرض خیرمقدم به میهمانان گرامی، دارالولایه سیستان را سرزمین نخستین‌های علمی، فرهنگی و تاریخی منحصربه‌فرد دانست و از شهر سوخته به‌عنوان جلوه‌گاه این تمدن شگفت‌انگیز و خیره‌کننده‌ی تاریخ بشری یادکرد. وی از سیستان به‌عنوان سرزمین بزرگانی چون حضرت آیت ا... سیستانی، شهید فرزانه مرتضی مطهری و دانشمندانی چون پروفسور شیخ نزاد کاشف داروی ضد سرطان "سیستانین" یادکرد و آن را مهد پرورش شهیدان ولایتمداری چون شهید حسینی طباطبایی، شهید میر حسینی و شهید عالی دانست. امام‌جمعه زابل سیستان را سرزمینی با توانمندی‌های بالقوه‌ی ارزشمند، اما مظلوم برشمرد که متأسفانه در قیاس با دیگر مناطق ایران بهره کمتری از ظرفیت بالای انقلاب برده است و دو عامل سوء مدیریت و مدیریت مثبت اما ناپایدار را از عوامل اصلی عدم پیشرفت این سرزمین دانست. وی از سیستان به‌عنوان پل ارتباطی کشور از طریق افغانستان با آسیای میانه و مرکزی و فرصتی برای صدور انقلاب اسلامی به این نواحی یادکرد و ضمن اشاره به شکل‌گیری جهش‌های علمی مؤثر در حوزه علمیه زابل و فراهم‌سازی امکان تحصیل طلاب تا سطوح عالی، بر آمادگی حوزه علمیه زابل در پذیرش طلبه از افغانستان تأکید نمود و آن را در کنار پذیرش دانشجوی افغان و مقوله توریسم درمانی، از پتانسیل‌های ویژه سیستان برشمرد که با مدیریت صحیح می‌تواند زمینه رشد و پیشرفت منطقه و حفاظت از این تنگه احد ایران را فراهم سازد.

دیگر سخنرانان این نشست عبارت بودند از جناب آقای مهندس ناظری معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان زابل، آقای دکتر ابراهیم‌زاده رئیس انجمن مطالعات مناطق مرزی و عضو هیئت‌مدیره اتحادیه انجمن‌های علوم جغرافیایی ایران، دکتر فاضل نیا رئیس دانشکده آب‌وخاک دانشگاه زابل و عضو هیئت‌علمی گروه جغرافیا و دکتر میر لطفی رئیس دانشکده ادبیات و علوم انسانی؛ که هریک به بیان نظرات، راهکارها و دغدغه‌های خویش پرداختند و بر مسائلی همچون برنامه‌ریزی جهت تدوین چشم‌انداز توسعه سیستان بدون تکیه‌بر آب هیرمند، هدف‌گذاری جهت ذخیره‌سازی آوردهای آبی هیرمند و جلوگیری از تبخیر بی‌رویه، اصلاح الگوهای کشت و روش‌های سنتی و ناکارآمد آبیاری، تأکید بر نقش و جایگاه دانشگاه زابل در بازساخت توسعه فضایی سیستان، دوری از تجویز راه‌حل‌های مسکّن و مقطعی برای رفع مسائل و مصائب کنونی منطقه و تمرکز بر تصمیم‌گیری و تصمیم سازی‌های مدیریتی تلفیقی و پایدار، بررسی علمی و آسیب شناسانه‌ی ضعف‌ها و قوت‌های دیوار مرزی و بهره‌گیری هرچه بیشتر از پتانسیل‌های هدایت گرانه اتحادیه انجمن‌های علوم جغرافیایی ایران تأکید نمودند.

دیگر اعضای محترم اتحادیه انجمن‌های علوم جغرافیایی ایران و میهمان این نشست  نیز عبارت بودند از جناب آقای دکتر یمانی استاد دانشگاه تهران و رئیس انجمن ژئومورفولوژی ایران، آقای دکتر رضوانی استاد دانشگاه تهران و رئیس انجمن گردشگری، آقای دکتر افراخته رئیس انجمن جغرافیا و برنامه‌ریزی روستایی، آقای دکتر مشکینی رئیس انجمن جغرافیا و برنامه‌ریزی شهری، آقای دکتر پور حیدری زاده رئیس انجمن مدیریت بحران و آقای دکتر محمد پور دبیر اتحادیه انجمن‌های علوم جغرافیایی ایران و از مسئولان سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح. 
نمایش تعداد بازدیدها : 695

بازگشت           چاپ چاپ         

DOURAN Portal V4.0.4.0

V4.0.4.0