يکشنبه, 30 دی 1397
نشست هیئت‌رئیسه دانشگاه زابل با نماینده مردم سیستان در مجلس شورای اسلامی
 ۱۳۹۷/۰۲/۱۰ 

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

 

به گزارش روابط عمومی:

در این نشست دکتر موسی بهلولی رئیس دانشگاه زابل ضمن خیرمقدم به حضور جناب آقای دکتر کیخا نماینده محترم سیستان در مجلس شورای اسلامی، با برشمردن دستاوردهای علمی و پژوهشی که در راستای رسالت جهان‌شمول دانشگاه در گسترش مرزهای دانش صورت می‌پذیرد، به چاپ چندین مقاله توسط اعضای هیئت‌علمی این دانشگاه در نشریات زیرمجموعهNature ، قرارگیری مقاله عضو هیئت‌علمی دانشگاه در میان 100 مقاله برتر نشریه  Scientific Reports در سال 2017 و برقراری مراودات علمی مشترک با 27 کشور جهان اشاره کرد و برگزاری رویکرد نظارتی بر فعالیت علمی شامل سیاست گذاری در راهبردهای هیئت ممیزه و افزایش کیفیت برگزاری هیئت ممیزه در دانشگاه زابل را عاملی موثر در جهت دهی به تولیدات علمی عنوان کرد. وی در اشاره به رسالت محلی دانشگاه در پایش علمی مسائل منطقه و کمک به رفع مشکلات موجود، از توانمندی دانشگاه زابل به‌عنوان ظرفیتی قابل‌توجه برای کمک به کاهش بحران های موجود یادکرد.

دکتر بهلولی ضمن اشاره به هدفگذاری دانشگاه زابل در سال 1397مبتنی بر سند راهبردی مصوب در جهت فعال سازی ظرفیت های منطقه در حوزه‌های دامداری، کشاورزی، مبادلات مرزی، انرژی‌های تجدید پذیر، الگوهای کشت اقتصادی، از تشکیل هسته های پژوهشی تخصصی در محورهای متناظر شامل توسعه و ترویج کشت زیتون، پرورش شتر، مطالعات تغییر اقلیم، گیاهان دارویی و انرژی های تجدید پذیر خبر داد. وی چنین رویکردی را دارای اهمیت امنیتی، فرهنگی و اجتماعی دانست و ابراز امیدواری کرد که شروع فعالیت چنین هسته هایی درنهایت منجر به تشکیل پژوهشکده‌های کارامد برای رصد توانمندی‌های منطقه خواهد گردید.

رئیس دانشگاه زابل با برشمردن اقدامات انجام شده در جهت الگوسازی و ترویج علم با هدف تشویق مردم به تغییر الگوی کشت و توسعه صنایع تبدیلی (زیتون و گیاهان دارویی) در مجتمع بقیه ا... الاعظم(عج)، از تشکیل کارگروه بازاریابی نیز خبر داد.

جناب آقای دکتر کیخا نماینده محترم مردم زابل در مجلس شورای اسلامی، با یادآوری تجارب مدیریتی خود در دانشگاه زابل، خلق سیستم و پیش‌شرط‌های آن مشتمل بر تربیت و ارتقای فنی نیروی انسانی در کنار ایجاد فرایند‌های مؤثر را بسیار مهم توصیف کرد و بر اهمیت نگاه سیستمی برای درک صحیح شرایط دشوار منطقه تأکید نمود. وی با اشاره به اصالت و اهمیت تضارب آرا و اندیشه‌ها، تنوع فکری و نظری را از پس‌شرط‌های توسعه دانست و از عدم درک صحیح از تنوع فکری و نظری، به‌عنوان عامل مخرب سیستم‌های اداری یاد کرد.

دکتر کیخا در ادامه افزود هر یک از مسئولین، وظایف معین و تعریف‌شده‌ای در چارچوب قانون داشته و موظف به رصد مسائل و مشکلات مردم در حیطه مسئولیت های مدیریتی خود می‌باشند و اگر انجام وظایف به‌درستی صورت گیرد معضلات و مشکلات وارد بخش‌های دیگر نمی‌شود و سایر مسئولین ازجمله نمایندگان می‌توانند وظایف و مسئولیت‌های مربوط به خود را به نحو مطلوب‌تری انجام دهند. وی با اشاره به بحران خشک‌سالی، بر لزوم انتقال صحیح گزارش‌ها از طریق روال‌ها و سلسله‌مراتب تعریف‌شده تأکید نمود و از آن به عنوان زمینه ای یادکرد که درک روشنی از وضعیت حال و آینده منطقه برای مسئولین مربوطه را فراهم خواهدساخت.

وی نقش و مأموریت دانشگاه زابل و دیگر مراکز آموزش عالی منطقه را تربیت نیروی متخصص، پایش علمی منطقه، انجام پژوهش های کاربردی، برگزاری کارگاه‌ها و همایش‌های کارا جهت روشنگری علمی و فرهنگی جامعه و ایجاد هسته‌های فکری برای مشورت دادن به دولت دانست که می‌تواند منجر به جهت‌بخشی به حرکت دستگاه‌های اجرایی منطقه نیز گردد. وی در پایان با تأکید بر نقش دانشگاه در پرورش افکار و اندیشه‌ها، اصلاح فکرها، فرایندها و روش‌ها را لازمه‌ی حرکت به‌سوی مسیر توسعه‌یافتگی سیستان دانست.نمایش تعداد بازدیدها : 894

بازگشت           چاپ چاپ         

DOURAN Portal V4.0.4.0

V4.0.4.0