سه‌شنبه, 23 مرداد 1397

عنوان : انتخاب طرح پژوهشی عضو هیأت علمی دانشگاه زابل به عنوان طرح برگزیده پژوهشی-كاربردی توسط وزارت علوم
تاريخ :
 ۱۳۹۷/۰۲/۲۹ 

 

به گزارش روابط عمومی دانشگاه زابل،طرح پژوهشی دکتر حسین سرحدی دادیان عضو محترم هیأت علمی دانشگاه با عنوان «مطالعه و پژوهش تعداد 4000 شی مطالعاتی پایگاه میراث جهانی شهر سوخته» به عنوان طرح برگزیده پژوهشی-کاربردی توسط وزارت علوم، تحقیقات و فناوری انتخاب گردید. این امر، در چارچوب برنامه دفتر ارتباط با صنعت وزارت علوم برای انتخاب و معرفی طرح های برتر دانشگاه ها و پژوهشگاه ها که در سالهای 95 و 96 خاتمه یافته اند انجام شده است. در این برنامه، دفتر ارتباط با صنعت معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم اقدام به جمع آوری طرح های دانشگاه ها و پژوهشگاه ها نمود و از میان مجموع طرح های دریافت شده،  حدود 80 طرح را به عنوان طرح‌های برگزیده انتخاب گردید که از دانشگاه زابل یک طرح پزوهشی برون سازمانی به عنوان طرح برگزیده انتخاب گردید.

دکتر حسین سرحدی دادیان مجری طرح مذکور توضیح داد که کارفرمای این طرح سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایران بوده است و در انجام آن آقایان عبدالکریم شادمهر و سید منصور سید سجادی همکاری داشته اند. عضو هیأت علمی دانشکده هنر و معماری در مورد طرح انجام شده توضیح داد که طی کاوش های باستان شناسی که در سراسر ایران انجام می شود سالیانه هزاران شی نفیس و موزه ای کشف می شود که در اختیار سازمان میراث فرهنگی؛ صنایع دستی و گردشگری و موزه های ایران قرار می گیرد. علاوه بر آن هزاران شی مطالعاتی نیز کشف می‌شود که در مخزن پایگاه های باستان شناسی نگهداری می شود. این اشیاء، شامل اشیاء و قطعات شکسته و ناقص سنگی، فلزی، استخوانی، گلی، سفالی، چوبی و مانند آن است. مطالعه و طبقه بندی این اشیا می تواند به بهره برداری از آنها توسط علوم میان رشته ای که امروزه بیش از پیش وارد حوزه باستان شناسی شده اند کمک کرده و باستان شناسان را در ارائه فرضیات و نظریات علمی تر یاری رساند.

ایشان اضافه کرد دلیل انتخاب شهر سوخته جهت اجرای این پروژه کلان ملی در حوزه میراث فرهنگی این بود که شهر سوخته یکی از شاخص ترین محوطه های جهان و ایران است که دارای تنوع داده های بسیار زیادی می باشد.  مدیریت پروژها توسط مدیران کلان ملی به صورت روزانه در سراسر ایران و  مدیریت داده های حاصل از کاوشهای باستان شناسی توسط باستان شناسان جهت انجام مطالعات آتی دو عملکرد بسیار مهم سامانه تحت وب طراحی شده در این پژوهش است.بازگشت           چاپ چاپ     
 
تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه زابل می‌باشد.